Zavrieť

Porady

Re: ukončenie leasingu - PREDČASNÉ !!!

Zdravím všetkých poraďákov,
mám taktiež problém s predčasným ukončením leasingu, ktorý bol začatý v roku 2004. K účtovaniu predčasného ukončenia leasingu po novom sa tu doteraz nikto ešte nevyjadril a zjavne nie som jediná, kto sa trápi s touto problematikou.
Prosím Vás, ak niekto viete poradiť, tak raďte a nenechávajte si svoje skúsenosti pre seba.
Naša FY leasuje osobný automobil od roku 2004 a k 01.07.2006 by chcela predčasne ukončiť leasing, automobil odkúpiť za zostatkovú hodnotu a následne odpredať fyzickej osobe.
Moja otázka je, ako sa v prípade "nového" leasingu uskutoční prepočet daňovo uznateľných nákladov, čo všetko sa v takomto prípade zahŕňa do daňovo uznateľných nákladov.
Na účtovanie sa pýtať nebudem, na to je ešte čas.
Vďaka za rady,
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. v § 17 ods. 26 rieši postihy u nájomcu pri predčasnom ukončení lízingového kontraktu. V tomto ustanovení sa taxatívne uvádza, aké povinnosti má nájomca v súvislosti s porušením podmienok lízingu.
Nájomca má povinnosť vo všetkých prípadoch, pri ktorých dochádza k porušeniu podmienok lízingu upraviť základ dane o rozdiel odpisov uplatnených a zahrnutých do základu dane počas trvania lízingového kontraktu, vypočítaných podľa § 26 ods. 8 (t.j. časovou metódou odpisovania), a odpisov podľa § 27 resp. § 28, na ktoré by mal nárok ako vlastník majetku.
Druhú zložku nájomného, tzv. finančnú platbu (úrok) uplatnenú v základe dane počas trvania lízingového kontraktu nájomca neupravuje. Ponecháva ju v základe dane z príjmov tak, ako o tejto časti platby účtoval v účtovníctve. Uvedené znamená, že nájomca nemá nárok zahrnúť do základu dane z príjmov žiadne ďalšie náklady, ktoré s predčasným ukončením lízingu súvisia. Ak tieto náklady musí nájomca lízingovej spoločnosti uhradiť, sú tieto považované za nedaňové náklady podľa § 21 zákona o dani z príjmov.

Zdroj ...e-noviny
Naposledy upravil Zita5 : 15.05.06 at 09:10
0 0
Jarusik Jarusik

Jarusik je offline (nepripojený) Jarusik

Zitka, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ešte potrebujem vedieť, či príjem z následneho predaja automobilu je zdaniteľný príjem vzhľadom na to, že ostatné náklady s predčasným ukončením leasingu sú pripočitateľnou položkou. Predpokladám, že áno.
Ostatnými nákladmi pri predčasnom ukončení mám rozumieť odpredajnú hodnotu a poplatok za ukončenie, ktorú nám vyčísli leasingová spoločnosť?
FY totiž len uvažuje o predčasnom ukončení a následom predaji zamestnancovi, ktorý z firmy odchádza a o auto má záujem.
Ak je to tak, ako si myslím, tak potom to pre FY nie je dvakrát výhodné...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jarusik
Zitka, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ešte potrebujem vedieť, či príjem z následneho predaja automobilu je zdaniteľný príjem vzhľadom na to, že ostatné náklady s predčasným ukončením leasingu sú pripočitateľnou položkou. Predpokladám, že áno.
Ostatnými nákladmi pri predčasnom ukončení mám rozumieť odpredajnú hodnotu a poplatok za ukončenie, ktorú nám vyčísli leasingová spoločnosť?
FY totiž len uvažuje o predčasnom ukončení a následom predaji zamestnancovi, ktorý z firmy odchádza a o auto má záujem.
Ak je to tak, ako si myslím, tak potom to pre FY nie je dvakrát výhodné...
Žiadne predčasné ukončenie lízingu nie je výhodné pre firmu .
Predčasné ukončenie ........to je jedna kapitola .

Druha je :
Príjem z predaja MV bude vašim zdaniteľným príjmom, ale odkúpenie vozidla od lízingovej spoločnosti bude Vašim bude vašim výdavkom v tom prípade , že vozidlo predáte ďalej - prip.zamestnancovi .
0 0
Jarusik Jarusik

Jarusik je offline (nepripojený) Jarusik

Ďakujem moc za radu, veľmi si mi pomohla. Keby som náhodou ešte čosi nerozumela, tak sa ozvem. Ešte raz veľká vďaka.
0 0
majuska majuska

majuska je offline (nepripojený) majuska

Dobrý večer,

ja by som sa ešte chcela opýtať čo vlastne naúčtujem ako daňový náklad pri predčasnom ukončení lízingu. Neviem či som správne lebo pri vyradení vozidla z majetku, keď sme ho predávali, som naúčtovala 541000. Prosím o Váš názor.
0 0
Jarusik Jarusik

Jarusik je offline (nepripojený) Jarusik

Keďže si účtovala na 541, ide o predčasné ukončenie z dôvodu následneho predaja predmetu leasingu, na 541 ide ZC predaného MV.
Poplatok z PU LZ sa učtuje na 544 a dph k poplatku na 548, t.j. daňovo uznateľný náklad. Kúpna cena predmetu leasingu sa zúčtuje 474/321 a následne:
poplatok za prevod vlastníckeho práva 501, dph z poplatku 548, dph zo zostatku istiny a z úroku na 548 (nedaňový náklad), zostatok úroku na 548 (nedaňový n.) a to celé voči 474.
Snáď som trošku pomohla... ;o)
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

účtovanie predčasného ukončenia lízingu + predaj.
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Ahojte, poradte mi prosím, tiež máme predčasné ukončenie leasingu kvôli neplateniu, čo je iný prípad. Ako to mám prosím zaúčtovať, ako si mám vyčisť 474? Od leasingovej spoločnosti mám len potvrdenie, kde nám oznamujú, že sa končí leasing k 30.06.08. A ešte tu mám problém, pretože auto bolo odobraté 4.7.08. Môžem si za jún uplatniť ešte odpisy za automobil? Podľa mňa asi už nie. Vďaka za odpoveď!!!
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

A co v pripade ak bolo auto ukradnute a toto odcudzenie bolo aj potvrdene policiou ? Vtedy predsa zo strany najomcu podmienky neboli porusene. Ako sa postupuje v takomto pripade ?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Lubkka Pozri príspevok
A co v pripade ak bolo auto ukradnute a toto odcudzenie bolo aj potvrdene policiou ? Vtedy predsa zo strany najomcu podmienky neboli porusene. Ako sa postupuje v takomto pripade ?
Pozri tento príspevok:
http://www.porada.sk/577369-post7.html

Je tam pokyn DR SR, ktorý sa týka leasingov. Čítaj od strany 11.

Vybrala som pre Teba z neho tento citát:
" Za porušenie sa považuje každé skončenie finančného prenájmu pred skončením doby, na ktorú bola zmluva o finančnom prenájme uzatvorená, pričom sa už neposudzuje, či k tomu došlo so zavinením alebo bez zavinenia nájomcu."
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Viete mi prosím povedať, čo s tou 474 pri predčasnom ukončení, ak bolo auto odobraté kvôli neplateniu? Mám počkať na nejaký dokument od leasingovej spoločnosti?
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

Ahoj Aljok, dakujem za prispevok. Este nerozumiem tomu, co s datumami. Ked auto ukradnu v decembri 2007 a vtedy to aj nahlasis na poistovni, tak vyradujes auto k tomuto datumu ? Pretoze leasingovka ti zastavi platenie splatok az ked predlozis uznesenie od policie o preruseni ktore polica vydava cca do 30 dni od prijatia oznamnia o kradezi. To znamena ze v tomto pripade by sme poslednu splatku poistovni zaplatili v januari 2008. Takze v ktorom zdaňovacom obdobi mam povinnosť upravit svoj zaklad dane ?????? Som z toho poriadne zmatena ale kazdopadne mi to vychadza na rok 2008. Dakujem za vase postrehy
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

mozem uctovat predcasne ukoncenie lizingu podla Postupov uctovania PU od 1.1.2008 §30a ods. 12 takto:
odpredaj 474/325
poplatky za zrušenie LZ 548/325 - nedanove
poplatky za odpredaj 548/325 - nedanove
uroky 562/325?
0 0
eco 1 eco 1

eco 1 je offline (nepripojený) eco 1

dvojča Pozri príspevok
Viete mi prosím povedať, čo s tou 474 pri predčasnom ukončení, ak bolo auto odobraté kvôli neplateniu? Mám počkať na nejaký dokument od leasingovej spoločnosti?
dvojca, ako to dopadlo?dopatrala si sa odpovede na tvoj dotaz, mam takisto taky problem a neviem co s tym vdaka
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

máte niekto nové informácie, ako sa účtuje predčasné ukončenie leasingu pre neplatenie?
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Môj klient predčasne ukončil leasing ako to je s doteraz uplatnenou DPH ? Pri obstaraní vozidla a pri jednotlivých splátkach?
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Sef chce predcasne vyplatit a ukoncit leasing na MV, ktory nam konci v juli 2011. Leasingovka nam uz zaslala navrh kalkulacie pri predcasnom ukonceni zmluvy a odkupeni predmetu leasingu najomcom.
To ze musim upravovat zaklad dane o rozdiel odpisov, to mi je jasne, ale chcem sa spytat, budeme si moct odpocitat DPH zo zostavajucej ciastky, ktoru vyplatime naraz leasingovke??
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

A este mam jednu otazku: ak dohodnuta doba leasingu bola 48 mesiacov, a predcasne predmet leasingu odkupime po 36 mesiacoch, je to tiez porusenie podmienok financneho prenajmu??
0 0
hujer1 hujer1

hujer1 je offline (nepripojený) hujer1

no síce došlo k predčasnému ukončenie leasing. zmluvy, avšak v zmysle §17 ods 24 písm a) nedošlo k porušeniu podmienok fin.prenájmu podľa §2 písm. s), preto sa nebudú upravovať daň.výdavky v zmysle §17 ods 24 písm a)
1 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

johny18 Pozri príspevok
Sef chce predcasne vyplatit a ukoncit leasing na MV, ktory nam konci v juli 2011. Leasingovka nam uz zaslala navrh kalkulacie pri predcasnom ukonceni zmluvy a odkupeni predmetu leasingu najomcom.
To ze musim upravovat zaklad dane o rozdiel odpisov, to mi je jasne, ale chcem sa spytat, budeme si moct odpocitat DPH zo zostavajucej ciastky, ktoru vyplatime naraz leasingovke??
Dostaneš od leasingovky faktúru a ak si si mohol odpočítavať DPH zo splátok (N1), tak si ju budeš môcť odpočítať aj z faktúry pri kúpe.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať